Motor 86SH65-4208A
SHANGHAI DAITTO MACHINERY CO.,LTD
Contact Now
Motor 86SH65-4208A
Brand Name : DAITTO
Model Number : 86SH65-4208A
Place of Origin : CHINA
MOQ : 50
Contact Now
Motor 86SH65-4208A
PRODUCT DESCRIPTION
Stepper motors are motion systems allowing to have a high positioning precision.
Permanent magnet and hybrid technologies are used to provide a full range of solutions.
ITEM SPECIFICATION
Size 86 mm
Rated Voltage 1.65 V
Current/Phase 5.9 A
Resistance/Phase 0.28 Ω
Inductance/Phase 1.7 mH
Holding Torque 3.4 Nm
Rotor Inertia 1000 g-cm²
Weight 1.7 Kg
Number of Leads 8 n°
Length 65 mm